KALORİFER TESİSATI

Kalorifer tesisatlarındaki sorunları inceleyeceğimiz bu yazıda sizlere yıllardır çözemediğiniz yanmayan peteklerin nedenlerini anlatacağız.

 

Öncelikle kalorifer sistemi ile ısınmanın sürekliliğini sağlamak amacıyla belirli aralıklarla sisteme yapılması gereken bazı bakımlar vardır. Sürekli petek temizleme ve kombi bakımı yaptırılan bir sistemde herhangi bir sorun olmaz. Oluşabilecek tüm sorunlar yapılan bakımlar esnasında görülerek önceden tedbir alınır. Bunun gibi durumlarda zaten işler yolunda olduğundan müdahaleye gerek kalmaz.

 

Fakat bir eve yeni taşınılmış ve petekler iyi yanmıyorsa öncesini de bilmek gerekir. Çünkü kalorifer sistemi sonradan veriminin düşmesi ile ilk günden beri verimsiz olmasının nedenleri başkadır. Tesisat yapıldıktan sonra ilk çalıştıran sizseniz yanmayan peteklerin bir derdi vardır. Genellikle bağlantılarının ters olması peteklerde yanmamaya sebep olurlar. Kombinin takılırken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir noktası vardır. Bu konu gidiş ve dönüş hatlarının doğru bağlanmasıdır. Tesisatı döşeyen usta kombiye göre döşemezse veya kombiyi takan kişi hatları kontrol etmezse yanlış bağlanma ihtimali yüksek olur.

 

Ters bağlantı yapıldığı zaman peteklerin üstü ısınır fakat altları soğuk kalır. Bunun sebebi ise sıcak suyun kalorifer peteğine ters girdiğinde petek içinde dolaşamamasıdır. Hal böyle olunca sıcak su direk yukarıda kalır sizde petek neden ısınmıyor diyerek kombiden şüphelenirsiniz, acaba içimi kirli dersiniz ve daha birçok neden ararsınız. İşin ilginç tarafı birçok kombi servisi ve tesisatçıda bu durumu çözemez. Bu yüzden firmamız birçok konuda rakiplerinden bir adım öndedir. Yıllardır yaptığımız petek yıkama işlemleri sırasında birebir görerek kazandığımız tecrübeyle yanmayan peteklere çözüm buluyoruz.